Pojawienie się pluskwy w domu jest problemem, który może dotknąć każdego. Nie ma znaczenia, czy pomieszczenia utrzymywane są w czystości – pluskwy odżywiają się krwią, nie odpadkami, co więcej, do założenia gniazda wystarczy im ciemny kąt pod łóżkiem czy szafką. Warto zatem pamiętać, że nawet bardzo czysty i zadbany dom może paść ofiarą ataku tych insektów.
- Pluskwa domowa – źródła infestacji i wygląd
- Pluskwy domowe – co jeszcze należy o nich wiedzieć?
- Jak wygląda ugryzienie pluskwy i czy ugryzienie pluskwy jest niebezpieczne?
- Zwalczanie pluskiew w domu – jak pozbyć się pluskwy domowej?
Jak wyglądają pluskwy łóżkowe i czy są niebezpieczne dla człowieka? Jak się ich pozbyć? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.
Pluskwa domowa – źródła infestacji i wygląd
Pluskwy domowe to insekty, które mogą sprawić wiele problemów. Wydaje się, że pojawiają się znikąd, a pozbyć się ich jest bardzo trudno. A zatem skąd się biorą pluskwy? Pluskwy mogą zagnieździć się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach. Mogą one przejść od sąsiadów po ścianach budynku, wejść przez uchylone okna, nieszczelności w ścianie lub kratki wentylacyjne. Mogą także zostać przywiezione w walizkach i torbach po powrocie z urlopu czy wakacji lub na ubraniach. Obecność pluskiew zdradzają przede wszystkim odchody pluskiew, pozostawiane przez insekty w domu czy mieszkaniu. Są one pozostawiane np. na ścianach i mają kolor brunatnoczarny bądź czarny. Mogą także pojawiać się na pościeli. Innym symptomem obecności insektów w domu są ugryzienia pluskwy, pozostawione na ciele. Zazwyczaj jest ich kilka i układają się w kształt trójkąta, są czerwone. Ponadto istotne jest także to, że pluskwa domowa pożywia się bardzo dużą ilością krwi, a w rezultacie ugryzienia może ona pojawić się nawet na pościeli. Obecność insektów zdradzają także jaja pluskwy. Owad składa je w ciemnych, odosobnionych miejscach. Mają one biały kolor. Dorosłe osobniki pluskwy przypominają pestkę jabłka. Mierzą one średnio 5-7 milimetrów i są koloru czerwonobrunatnego (odcienie mogą się różnić).
Pluskwy domowe – co jeszcze należy o nich wiedzieć?
Przede wszystkim, warto pamiętać że problem pluskiew nigdy nie może być ignorowany, ponieważ nawet jedna pluskwa w domu może przerodzić się w prawdziwą plagę. Co najgorsze – bardzo łatwo jest je przeoczyć. Pluskwy żerują w nocy, co sprawia, że w ciągu dnia są praktycznie niewidoczne. Przez to można bardzo łatwo przeoczyć pojawienie się insektów w mieszkaniu, a zaniedbanie tego problemu może mieć straszne skutki. Obecność owadów jest przyczyną ogromnego dyskomfortu psychicznego i może prowadzić nawet do poważnych problemów ze snem. Ponadto, ukąszenia pluskiew mogą powodować nieprzyjemne uczucie swędzenia. Co więcej, pluskiew jest też stosunkowo trudno pozbyć się samemu – owady te potrafią bowiem wytrzymać bez pożywienia nawet kilka miesięcy.
Jak wygląda ugryzienie pluskwy i czy ugryzienie pluskwy jest niebezpieczne?
Ugryzienia pluskwy są dosyć charakterystyczne, należy jednak umieć odróżnić je przede wszystkim od ugryzienia innych owadów. Często to właśnie ślady po ukąszeniu są pierwszym symptomem pojawienia się owadów w domu. Układają się one w kształty geometryczne, najczęściej trójkątne. Zazwyczaj ugryzień jest wiele i pojawiają się one na plecach, brzuchu czy nogach i rękach. Ugryzienia pluskiew bywają swędzące, jednak odczucia te zależą od indywidualnej reakcji organizmu. Obecnie nie ma dowodów na to, że pluskwy mogłyby przenosić jakieś choroby. Warto jednak pamiętać, że obecność tych insektów jest bardzo uciążliwa i często odbija się na psychice.
Zwalczanie pluskiew w domu – jak pozbyć się pluskwy domowej?
Najpewniejszym sposobem pozbycia się pluskiew jest skorzystanie z usług specjalistów. Posiadają oni odpowiednie narzędzia i umiejętności, których nie ma przeciętny człowiek. Mogą na przykład pozbyć się pluskiew poprzez wymrażanie Cryonite, zamgławianie ULV czy oprysk. Mogą także stosować zintegrowane metody zwalczania (IPM), które cieszą się najwyższą skutecznością. Dzięki usługom specjalistów można pozbyć się pluskiew szybko i skutecznie. Nie należy wierzyć w MITY związane z domowymi sposobami dezynsekcji. Zapach goździków, kurkumy czy mięty NIE odstraszy pluskiew z domu. Insekty te NIE znikną magicznie od rozsypanego cynamonu. Stosowanie takich technik jedynie pogorszy sytuację, bo odwlekanie profesjonalnej dezynsekcji generuje czas, w którym pluskwy się rozmnażają, a problem dosłownie powiększa. Co prawda w przyrodzie istnieją naturalni wrogowie pluskiew, jak np. zajadek domowy czy karaluchy, ale nikt o zdrowych zmysłach nie będzie traktował ich jako antidotum na pluskwy domowe.