Niedoskonałości na twarzy – czym są i jak sobie z nimi radzić?

Niedoskonałości, które często pojawiają się na twarzy, są zwykle domeną nastolatków. Warto jednak pamiętać, że coraz częściej z tym problemem mierzą się również starsi, które etap dojrzewania mają już dawno za sobą. Jeśli nie jesteśmy już młodymi osobami, a nasza cera nie potrafi się ustatkować,to jest spora szansa, że mamy do czynienia z niedoskonałościami. Można jednak im zaradzić. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Niedoskonałości na twarzy, czyli skąd bierze się trądzik?

Niedoskonałości zazwyczaj występują pod postacią trądziku pospolitego, czyli najczęściej stwierdzana odmiana tej choroby, niezwykle często powiązany jest z uwarunkowaniami genetycznymi. Oznacza to, że jeśli w rodzinie ktoś zmagał się z nim w przeszłości, to także i dziecko jest obciążone większym ryzykiem jego wystąpienia.

Dlaczego zatem pojawia się trądzik? W większości przypadków problem tkwi w zaburzeniach procesu rogowacenia naskórka w mieszkach włosowych. Obumarłe komórki naskórka nieprawidłowo się złuszczają i odkładają się na powierzchni skóry, przez co zatykają pory. W połączeniu z nadmiarem łoju, zwanym sebum powstają świetne warunki do namnażania się bakterii, co skutkuje powstawaniem wyprysków.

Czym objawiają się niedoskonałości na twarzy?

Trądzik może objawiać się na wiele sposobów, jednak przede wszystkim mamy tutaj do czynienia z wszelkiego rodzaju niedoskonałościami. Bardzo często spotykane są zaskórniki, zwane również wykwitami pierwotnymi, które mają niezapalny charakter. Zaskórniki mogą występować niezależnie od trądziku, jednak jego nieprawidłowe leczenie może przerodzić się w większy stan zapalny.

Wypryski przy trądziku pospolitym najczęściej mają postać widocznych krostek oraz grudek, którym bardzo często towarzyszy silne zaczerwienienie oraz ból. Wiele z nich wypełnia się ropną substancją, co sprawia, że są dobrze widoczne, a przez to wywołują dyskomfort. Skóra trądzikowa charakteryzuje się również skłonnościami do wywoływania łojotoku, w związku z czym cera nieestetycznie się błyszczy, do tego ma niezdrowy, ziemisty koloryt.

Krostki na twarzy – jakich produktów warto używać?

Warte uwagi są te produkty, które jednocześnie zadbają o odpowiednie nawilżenie skóry oraz eliminację niechcianych wyprysków. Kremy na trądzik będą jednymi z nich. Dobrze jest je stosować na oczyszczoną wcześniej twarz. Świetnie sprawdzi się także krem ceramidowy, który odpowiednio nawilży i ukoi podrażnioną skórę.

Niedoskonałości na twarzy można również usunąć poprzez stosowanie różnego rodzaju peelingów. Mechaniczne dobrze złuszczą martwy naskórek, przez co łatwiej będzie zniwelować nieestetyczne krostki. Można również spróbować peelingu enzymatycznego, który jest zalecany w przypadku rozległych zmian trądzikowych. Działa on na zasadzie rozpuszczania naskórka, którego pozbywamy się wraz ze zmyciem go z twarzy.

Niedoskonałości a wizyta u lekarza specjalisty

Choroby skórne zawsze warto konsultować ze specjalistą. Oczywiście nie oznacza to, że z trądzikiem nie możemy sobie poradzić przy pomocy domowych sposobów oraz gotowych produktów dostępnych w aptekach bez recepty i w drogeriach. Często jednak zmiany skórne będą na tyle uporczywe, że nie obejdzie się bez porady dermatologa, a może nawet farmakoterapii.

Leki, które zaproponuje nam specjalista, mogą mieć postać tabletek, ale także żeli i kremów nakładanych w konkretne miejsce. Maść na trądzik dla dorosłych może nawet zawierać antybiotyki i inne silne substancje, których zażywanie powinno się odbywać wyłącznie pod czujnym okiem profesjonalnego lekarza.