Wszywki alkoholowe – przygotowanie do zabiegu, działanie, przeciwwskazania

Wszywka alkoholowa to lek do wszczepienia podskórnego, który stosuje się wspomagająco w terapii uzależnienia od alkoholu. Implant wydawany jest wyłącznie na receptę i musi być stosowany pod nadzorem lekarza. Jak należy przygotować się do zabiegu? Czy istnieją przeciwwskazania do wszywki? W jaki sposób działa disulfiram?

W 2021 roku mieszkańcy Polski w przeliczeniu na osobę wypili około 9,7 l alkoholu. Liczba uzależnionych stale rośnie, chociaż dokładne statystyki nie są znane. Wiele osób nie przyznaje się do regularnego picia, dlatego trudno jest określić, o jakiej skali problemu mówimy. Szacuje się jednak, że szkodliwa konsumpcja alkoholu dotyczy 18,6 procent Polaków.

Ci, którzy postanawiają zmierzyć się z chorobą i rozpocząć leczenie alkoholizmu, wybierają psychoterapię. Część dodatkowo decyduje się na wszywki alkoholowe, żeby ułatwić sobie początkowy etap wychodzenia z uzależnienia.

Czym są wszywki i jak działają?

Wszywki alkoholowe – działanie

Implant wszywkowy, czyli tabletki z lekiem potocznie nazywane wszywką alkoholową, wszczepia się podskórnie. Tabletki zawierają disulfiram – substancję czynną hamującą metabolizm alkoholu. Substancja ta uwalnia się średnio przez kilka miesięcy.

Gdy chory wypije alkohol, disulfiram będzie zapobiegał przekształceniu aldehydu octowego w kwas octowy. W efekcie aldehyd, który jest silnie toksyczny, odłoży się w organizmie i wywoła objawy zatrucia takie jak nudności, zawroty głowy, wymioty, niedociśnienie, tachykardię oraz uczucie gorąca. Świadomość, że nawet niewielka ilość alkoholu może spowodować nieprzyjemne a nawet niebezpieczne symptomy, z założenia ma powstrzymywać uzależnionego od picia.

Jeśli istnieje potrzeba, implantację wszywek można powtarzać raz na osiem miesięcy, bo taki jest minimalny czas działania disulfiramu.

Jak przygotować się do zabiegu?

Pacjent, który decyduje się na implantację leku, nie powinien spożywać alkoholu przez minimum 24 godziny przed zabiegiem. Jeśli ma inne choroby przewlekłe, stosuje leki albo suplementy, musi znać dokładne nazwy preparatów i ich dawkowanie.

W trakcie zabiegu od 8 do 10 jałowych tabletek z disulfiramem (np. Esperal) rozmieszcza się podpowięziowo zazwyczaj w okolicy pośladkowej. Zabieg trwa około 15 minut i przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Pacjent nie odczuwa bólu, a jedynie niewielki dyskomfort. Jeśli zastosowano szwy nierozpuszczalne, po około dwóch tygodniach należy się zgłosić na usunięcie szwów.

Co ważne, implantacja disulfiramu nie jest refundowana. Można ją wykonać tylko prywatnie np. w Alkoklinice (https://alkoklinika.com).

Przeciwwskazania do wszywki alkoholowej

Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu? Tak. U pacjentów, którzy mają nadwrażliwość na substancję czynną, są nietrzeźwi, spożywali alkohol w ciągu 24 godzin przed wizytą w klinice, chorują na ciężkie choroby układu krążenia (m.in. nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, chorobę niedokrwienną serca) albo ciężkie zaburzenia psychiczne (psychozy – poza alkoholowymi, próby samobójcze itp.) nie przeprowadza się implantacji.

Żeby uniknąć powikłań, przed wszyciem leku przeprowadza się wywiad, po którym lekarz podejmuje ostateczną decyzję o kwalifikacji do zabiegu.