Depresja – czym jest i jak ją zwalczyć?

Depresja to jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, które dotykają osoby w każdym wieku. Niestety tempo życia, ciągły stres i brak dbania o siebie mogą skutkować kłopotami ze zdrowiem. Zaburzenia psychiczne są znane już od dziesiątek lat.

Depresja objawia się zaburzeniami nastroju, poczuciem braku sensu życia, ciągłym smutkiem i częstym płaczem. Choroba przyjmuje postaci ciężkie, które mogą nawet prowadzić do śmierci. Jak zwalczyć depresję? O czym warto pamiętać? Czy lekarstwa są koniecznością?

Leki na depresję

W wielu przypadkach niezbędne jest zażywanie specjalnych lekarstw na depresję. Pacjent nie może samodzielnie wybierać leków – to zadanie dla specjalisty. Pierwszy krok to wizyta w poradni psychiatrycznej.

Psychiatra przeprowadzi z nami wywiad i przepisze odpowiednie leki, które będziemy zażywać kilka miesięcy lub nawet lat. Ich działanie często opiera się na naturalnych składnikach, dlatego nie powinniśmy się obawiać farmakologii.

Terapia u psychologa

Co jeszcze, poza lekami, może nam pomóc w wyjściu z choroby? Nie zapominajmy o terapii u psychologa. Bardzo ważne jest to, aby poszukać wsparcia specjalisty z doświadczeniem i wiedzą. Psycholog pozwoli nam zrozumieć samego siebie i wskaże, jakie metody walki z depresją zastosować. Terapia jest dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta, a wiele zależy od stopnia nasilania zaburzeń.

Niestety często wraz z depresją, pojawiają się też lęki i niepokoje. W takim wypadku musimy działać jak najszybciej, aby choroba nie rozwijała się dalej. Pomoc psychiatry i psychologa najczęściej jest niezbędna w wielu przypadkach.