Jak wygląda dbra terapia hiperbaryczna?

Komora hiperbaryczna korzysta z czystego tlenu w warunkach bardzo wysokiego ciśnienia. Komora hiperbaryczna jest bardzo dobrym elementem dbałości o zdrowie. Komór jest kilka rodzajów: jednomiejscowe dla jednej osoby w pozycji leżącej lub siedzącej. Komory wielomiejscowe przeznaczone są dla kilku osób. Worki Gamowa to komora przenośna, służy do leczenia wysokościowego obrzęku płuc, ostrej choroby górskiej. Obecnie takie komory hiperbaryczne są stosowane w wielu miejscach, szczególnie często w prywatnych gabinetach.

Co daje komora?

Komora dostarcza duże ilości tlenu. Jest to lepsze natlenienie, które poprawia kondycję organizmu. Zwiększenie poziomu tlenu stwierdza się we krwi, limfie, płynie mózgowo-rdzeniowym. Pacjent wdycha czysty tlen w pozycji siedzącej lub leżącej. Zabieg w komorze trwa 45-60 minut. Cały zabieg dzieli się na trzy cykle, które są przedzielone kilkuminutowymi przerwami. Pacjent powinien rozebrać się do samej bielizny. Tak jest dla niego najlepiej. Tego wymagają procedury przeprowadzania takich zabiegów.

Co warto wiedzieć o zabiegach w komorze hiperbarycznej?

Zabieg w komorze trwa około 45-60 minut. Warto poddać się co najmniej dziesięciu takim zabiegom. W komorze hiperbarycznej następuje zwiększenie ciśnienia do momentu określonej wartości. Zabiegom mogą poddawać się dzieci oraz osoby dorosłe. Za taką terapię płaci się samodzielne. Zabiegi funduje też NFZ w przypadku pewnych schorzeń: stopy cukrzycowej, martwic, stanów zapalnych, martwicy kości czy zapalenia ucha wewnętrznego. Tylko w takich przypadkach można liczyć na refundację. W innych przypadkach nie można na taką pomoc finansową liczyć.