Otyłość uznawana jest za jedną z najgroźniejszych cywilizacyjnych chorób przewlekłych. Przyjmuje się, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat ilość osób otyłych uległa potrojeniu. Nieleczona prowadzi do pogorszenia jakości życia, zmniejszenia wydolności organizmu, a nawet do przedwczesnej śmierci.
Podstawowe przyczyny otyłości
Lekarze wyróżniają kilka grup czynników, które mogą przyczyniać się do otyłości. Poza obciążeniem genetycznym istotne znaczenie mają czynniki środowiskowe, psychologiczne oraz hormonalne.
Do pierwszej grupy zalicza się niewłaściwą dietę obfitą w tłuszcze oraz cukry, a także brak aktywności fizycznej. Źródłem otyłości mogą być również problemy psychologiczne, takie jak depresja, przewlekły stres, zaburzenia kompulsywne. Nadmierna masa ciała może być również wywołana zaburzeniami hormonalnymi organizmu. Problem otyłości coraz częściej dotyka dzieci oraz młodzież i dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się.
Skutki i sposoby leczenie otyłości
W celu określenia skali problemu konieczne jest wykonanie pomiaru zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie pacjenta, zmierzenie obwodu talii, a także wyznaczenie wskaźnika masy ciała BMI. Choroby cywilizacyjne, takie jak otyłość mogą być leczone zachowawczo, farmakologicznie lub chirurgicznie. Niekiedy pacjentom potrzebne jest również wsparcie psychologiczne. Skutkiem nieleczonej otyłości może być cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek, zmiany zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, a także nowotwory.
Osoby ze zbyt dużą masą ciała powinny podejmować bezpieczną aktywność fizyczną i zwrócić szczególną uwagę na rodzaj oraz ilość spożywanego jedzenia.
Czy to jest wina przetworzonego jedzenia w tych czasach? Nie, to jest wina wyborów, które podejmujemy w swojej diecie, bo nikt nas nie zmusza do jedzenia chipsów.