Czy bakterie jelitowe są przyszłością medycyny?

Naukowcy z dziedziny medycyny odkryli, że mieszanka bakterii lub drobnoustrojów w naszym układzie pokarmowym może wpływać na funkcjonowanie naszego mózgu i sposób myślenia. Istnieją również badania wykazujące potencjalny związek między otyłością a mieszanką bakterii jelitowych w naszych ciałach.

Wraz z rozwojem naszej wiedzy na temat bakterii jelitowych i ich wpływu na resztę organizmu, przełomowe odkrycia naukowe dotyczące flory jelitowej nadal kształtują sposób leczenia chorób związanych  nie tylko z układem pokarmowym.

Bakterie jelitowe leczą? 

Terapia mikrobiomowa, czyli wykorzystanie bakterii organizmu do leczenia chorób tego organizmu, to nowa metoda stosowana w  wielu przypadkach. Jest ona z powodzeniem stosowana w leczeniu niektórych postaci biegunki, zagrażających życiu infekcji jelit i nieswoistych zapaleń jelit. Co ciekawe, naukowcy koncentrują się obecnie na innych możliwych zastosowaniach, w tym leczeniu raka, zaburzeń osobowości, chorób psychicznych, choroby autoimmunologiczne, a nawet  wpływu flory bakteryjnej na osiągane wyniki sportowe.

Wszystko przed nami 

Współczesna medycyna dopiero zaczyna rozumieć, w jak ogromnym stopniu, bakterie jelitowe wpływają na zdrowie człowieka. Wiele wskazuje na to, że bakterie jelitowe, pewnego dnia być stosowane jako przodujące wśród możliwych i skutecznych metod leczenia chorób do tej pory nieuleczalnych. Medycyna z nadzieją patrzy na szansę wyleczenia wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroby Leśniowskiego-Crohna. Nasza osobista flora bakteryjna może stać się także zbawienna w leczeniu uciążliwych i powszechnych alergii.

One thought on “Czy bakterie jelitowe są przyszłością medycyny?

Dodaj komentarz