p>Temat zdrowia, chorób i ogólnego funkcjonowania organizmu człowieka często pojawia się w rozmowach – i to nie tylko tych rodzinnych. Z tego powodu warto znać parę intrygujących ciekawostek, które można wtedy opowiedzieć. W tym artykule przedstawione zostało kilka interesujących faktów medycznych.
Dlaczego płaczemy i czym dokładnie są łzy?
Łzy powstają w umieszczonych przy oczach gruczołach łzowych i spełniają w organizmie ludzkim wiele funkcji. Ich głównym zadaniem jest oczyszczanie oka i dbanie o jego higienę. Pojawiają się wtedy, kiedy do oka dostanie się nam kurz, pył lub inne ciało obce, aby zwyczajnie go z niego wypłukać. Łzy posiadają także właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze, dzięki czemu pomagają w niwelowaniu na przykład reakcji zapalnych.
Dlaczego jednak płaczemy, kiedy jesteśmy wzruszeni albo smutni? Dzieje się tak, ponieważ podczas uwalniania się łez doznajemy „oczyszczenia” i pozbywamy się negatywnych emocji – płacz hamuje bowiem wydzielanie się hormonu stresu (kortyzolu). Co więcej, po wypłakaniu się często czujemy się lepiej, ponieważ łzy zwiększają produkcję hormonu szczęścia (dopaminy).
Skąd bierze się chrapanie i z czym może się wiązać?
Sporo osób ma kłopoty z chrapaniem – jest to zjawisko nieszkodliwe, ale bardzo irytujące dla osób, które muszą go słuchać. Chrapanie powodowane jest przez zbytnie rozluźnienie się mięśni gardła. Zwiotczałe w czasie snu mięśnie drgają, co powoduje chrapanie. Chrapaniu sprzyjają: nadwaga, spanie na wznak, starszy wiek. Chrapanie może być także skutkiem bezdechu sennego – choroby, podczas której nie oddycha się podczas snu ponad 10 sekund.