Jaki wpływ na zęby ma palenie papierosów?

O negatywnym wpływie papierosów na układ oddechowy i krwionośny lekarze mówią bardzo często. Znacznie rzadziej poruszany jest temat szkód, jakie dym papierosowy wyrządza zębom. Palenie w połączeniu z zaniedbaniem profilaktyki jamy ustnej prowadzi do wielu chorób stomatologicznych oraz do szybszej utraty stałego uzębienia. Dlatego rozważ rzucenie palenia, zanim będzie za późno.

Jakie szkody wyrządza dym papierosowy w jamie ustnej?

Wdychanie nikotyny i substancji smolistych zawartych w papierosach w pierwszej kolejności pogarsza wygląd i stan zębów oraz dziąseł. Dym papierosowy osiada na powierzchni zębów, zmieniając ich kolor. Idealnie białe zęby w krótkim czasie stają się żółte, a po wielu latach palenia mogą przybrać nawet brunatny odcień. Z czasem przebarwienia wnikają w kolejne warstwy szkliwa, przez co nawet częste szczotkowanie zębów nie poprawi ich barwy. Brunatny nalot pokrywa także grzbiet języka palaczy.

Zmniejszone wydzielanie śliny

Palenie papierosów to nie tylko brzydkie zęby. Palacz produkuje w swojej jamie ustnej znacznie mniej śliny niż osoba bez papierosowego nałogu, co utrudnia ochronę zębów przed szkodliwymi czynnikami. Zmniejszone wydzielanie śliny przyspiesza tworzenie się płytki nazębnej, która z biegiem czasu może przekształcić się w kamień nazębny. Niedobór śliny sprzyja również dynamicznemu rozwojowi próchnicy. W efekcie może się okazać, że zęby będą tak popsute, że jedynym rozwiązaniem będzie ich usunięcie.

Choroby przyzębia

Pokrywający zęby palacza kamień, który rozprzestrzenia się szybciej przez niedostateczną produkcję śliny, prowadzi do rozwoju chorób dziąseł. Dziąsła otaczające zęby pokryte kamieniem zaczynają się cofać i odsłaniać wrażliwe szyjki zębowe. Powoduje to dyskomfort przy spożywaniu zimnych lub gorących posiłków. Rozprzestrzeniający się kamień doprowadza także do urazów dziąseł, które zaczynają krwawić. Krwawienie z dziąseł, z którym w porę nie zgłosimy się do stomatologa, poskutkuje wypadaniem zębów nawet w młodym wieku.

Jak dbać o zęby paląc papierosy?

Palacze powinni poświęcać swoim zębom o wiele więcej uwagi niż osoby, które nie palą papierosów. Regularne szczotkowanie, używanie nici i płynów do płukania ust to absolutne minimum. Oprócz zębów warto czyścić język, na którym gromadzi się nalot z dymu papierosowego, powodujący nieprzyjemny zapach z ust. Należy także kilka razy do roku odwiedzać stomatologa, który oceni stan zębów i zaleci zabiegi pielęgnacyjne lub leczenie rozwijających się stanów chorobowych. Jednak najlepszą decyzją dla zdrowia jamy ustnej będzie rzucenie palenia.

Źródła:

https://lekarzebezkolejki.pl/blog/jak-dbac-o-higiene-jamy-ustnej-kiedy-palisz-papierosy/w-1810

https://pl.dentalhealth.org/palenie-a-zdrowie-jamy-ustnej