Naukowcy z dziedziny medycyny odkryli, że mieszanka bakterii lub drobnoustrojów w naszym układzie pokarmowym może wpływać na funkcjonowanie naszego mózgu i sposób myślenia. Istnieją również badania wykazujące potencjalny związek między otyłością a mieszanką bakterii jelitowych w naszych ciałach.
Wraz z rozwojem naszej wiedzy na temat bakterii jelitowych i ich wpływu na resztę organizmu, przełomowe odkrycia naukowe dotyczące flory jelitowej nadal kształtują sposób leczenia chorób związanych nie tylko z układem pokarmowym.
Bakterie jelitowe leczą?
Terapia mikrobiomowa, czyli wykorzystanie bakterii organizmu do leczenia chorób tego organizmu, to nowa metoda stosowana w wielu przypadkach. Jest ona z powodzeniem stosowana w leczeniu niektórych postaci biegunki, zagrażających życiu infekcji jelit i nieswoistych zapaleń jelit. Co ciekawe, naukowcy koncentrują się obecnie na innych możliwych zastosowaniach, w tym leczeniu raka, zaburzeń osobowości, chorób psychicznych, choroby autoimmunologiczne, a nawet wpływu flory bakteryjnej na osiągane wyniki sportowe.
Wszystko przed nami
Współczesna medycyna dopiero zaczyna rozumieć, w jak ogromnym stopniu, bakterie jelitowe wpływają na zdrowie człowieka. Wiele wskazuje na to, że bakterie jelitowe, pewnego dnia być stosowane jako przodujące wśród możliwych i skutecznych metod leczenia chorób do tej pory nieuleczalnych. Medycyna z nadzieją patrzy na szansę wyleczenia wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroby Leśniowskiego-Crohna. Nasza osobista flora bakteryjna może stać się także zbawienna w leczeniu uciążliwych i powszechnych alergii.
Gdzieś wyczytałam, że w przeciętnym ciele człowieka jest nawet 2 kg bakterii!